Скільки першокласників підуть у вересні до школи у Височанській громаді Харківщини
На один клас — з дев’яти до восьми — скоротилась кількість перших класів у школах Височанської громади Харківської області від початку повномасштабної війни. Цьогорічний набір першачків ще триває, станом на середину червня заяви подали батьки 130 дітей. Про це в коментарі для Радіо Хартія розповіла Тетяна Пащенко, керівниця відділу освіти Височанської селищної ради. До складу громади, крім селища Високого, входять ще п’ять населених пунктів у передмісті Харкова.
Кількість першачків
Три роки поспіль від початку повномасштабного вторгнення у Височанській громаді до перших класів набирали 150 дітей. У 2025 році першачків було 172. Зі 130-ти дітей, чиї батьки подали заяви на вступ цього року, 28 маюють статусом внутрішньо переміщених осіб, каже Пащенко:
«Ми тримаємо достатню кількість. Ми вісім класів вже четвертий рік поспіль набираємо. До цього було дев’ять класів».
Причинами скорочення кількості учнів Пащенко називає демографічні чинники, виїзд родин за кордон або у тилові регіони України, перехід дітей на навчання до інших закладів освіти. Хоча спершу частина родин намагалася продовжувати дистанційне навчання у своїх школах.
«Дитина повинна знаходитися на заняттях зранку і до певного часу дня. А в цей же час проходять заняття і в наших закладах, хоча й дистанційно, але все ж таки зранку. Тому дуже багато дітей, тих, хто повиїжджали, вони не навчаються в наших закладах дистанційно, вони навчаються там», — пояснює Пащенко.
Форма навчання
Шкільне навчання у Височанській громаді дистанційне, уроки проходять онлайн.
До кінця 2026, за словами Пащенко, у Високому мають збудувати підземну школу — протирадіаційне укриття, розраховане на 700 дітей. Відтак, з наступного року усі школярі селища частково навчатимуться офлайн:
«З 1 січня 2027-го року вже ми будемо переводити дітей на змішану форму навчання».
Невакцинованих дітей можуть обмежити в очному навчанні: що передбачає новий законопроєкт
Учителі і навчальні програми
У громаді немає браку вчителів для першачків. Через війну, за словами Пащенко, виїхали 17 учителів-предметників, але усі спеціалісти для початкової школи залишились.
«З восьми наших перших класів, які ми набираємо, п’ять будуть навчатися за традиційною програмою Нової української школи, з державним стандартом, але у нас паралельно є заклади, які впроваджують й інноваційні програми», — сказала Пащенко.
Йдеться про Покотилівський ліцей «Промінь», де один клас буде навчатись за програмою всеукраїнського науково-стратегічного проєкту «Інтелект України». Ще два класи — за інноваційною програмою «Світ чекає крилатих».
«Батьки самостійно вирішують, куди дитину віддавати. У них є вибір», — сказала Пащенко.