Навіть умовно тилові території можуть бути небезпечними: у ДСНС застерігають від відпочинку біля лісів і водойм
Із настанням літа традиційно збільшується кількість охочих відпочити біля водойм, вирушити на риболовлю чи прогулянку лісом. Водночас рятувальники нагадують: Харківщина залишається одним з найбільш забруднених вибухонебезпечними предметами регіонів в Україні. З огляду на безпекові ризики Рада оборони Харківської області не дозволила офіційно відкривати купальний сезон та закликала жителів утриматися від відвідування лісів і водойм, особливо на деокупованих територіях і в районах, де відбувались бойові дії. Про головні загрози літнього відпочинку на природі в коментарі Радіо Хартія розповів речник Головного управління ДСНС Харківщини Євген Василенко.
«Маємо чотири випадки підривів цивільних за тиждень»
За словами Євгена Василенка, на Харківщині триває масштабне розмінування за участю саперів ДСНС, Нацполіції, Державної спеціальної служби транспорту, Сил оборони та міжнародних організацій. Проте значна частина територій досі становить небезпеку для цивільних.
«Цього тижня ми маємо чотири випадки підривів цивільних на вибухонебезпечних предметах. Один випадок стався в Ізюмському районі, три випадки в Богодухівському районі. Чоловік їхав на велосипеді та натрапив на вибухонебезпечний предмет, той здетонував і людина опинилась в лікарні. Ще один випадок стався поблизу автобусної зупинки: одна людина загинула, ще двоє постраждали», – говорить Василенко.
Показово, що частина підривів стається на територіях, які ворог ніколи не захоплював. За словами речника ДСНС, це вкотре доводить: навіть умовно тилові населені пункти не можна вважати безпечними.
Найбільший ризик – ліси та водойми
Окрему небезпеку в ДСНС пов’язують із літнім відпочинком. Рішенням Ради оборони Харківської області купальний сезон у регіоні офіційно не відкривали. За словами Василенка, такий крок пов’язаний не лише із загрозою обстрілів. Значна частина водойм, особливо на деокупованих територіях, не обстежена повністю, тож вибухонебезпечні предмети можуть перебувати як у воді, так і на береговій лінії.
Схожа ситуація і з лісовими масивами. Особливо небезпечними залишаються території, де тривали бойові дії або перебували російські війська.
«Деокупована територія залишається вкрай небезпечною, тому що ворог майже всю територію лісів, полів і узбіч доріг замінував під час окупації. Крім того, було здійснене дистанційне мінування, деякі вибухонебезпечні предмети ще залишаються, зокрема в лісах», – каже Василенко.
Небезпеку становлять не лише міни
За словами Василенка, найчастіше мешканці натрапляють на протипіхотні, протитанкові та протитранспортні міни. Частина з них добре замаскована, тож людина може просто не помітити боєприпас.
Одними з найпідступніших залишаються протипіхотні міни типу «пелюстка», які через свій розмір та колір легко загубити серед трави чи листя.
«Вона такого захисного забарвлення – або сірого, або зеленуватого кольору. Це дуже підступна міна, ставши на яку людина відразу втрачає кінцівку», – говорить надзвичайник.
Водночас останнім часом рятувальники дедалі частіше стикаються з іншою проблемою – необережним поводженням із уламками або залишками безпілотників, що теж можуть детонувати.
«Було декілька випадків, коли люди взагалі брали його в руки і несли до власного подвір’я. Він вибухав, після чого ставалися летальні наслідки», – каже Василенко.
Речник ДСНС Харківщини нагадує про головне правило: будь-який підозрілий предмет потрібно вважати потенційно небезпечним. У таких випадках не можна його торкатися, пересувати чи намагатися самостійно оглядати. Натомість слід відійти на безпечну відстань і повідомити фахівців.
«Звертайтесь за номерами 101 чи 112 або телефонуйте до Нацполіції за номером 102», – каже він.
Євген Василенко визнає, що навіть після завершення бойових дій роботи із розмінування Харківщини, ймовірно, триватимуть роками. Тому сьогодні обережність залишається одним із головних способів уберегти життя.