Після скасування пільгового режиму, який діяв у ЄС із 2022, українські аграрії і трейдери повернуться на зернові ринки Північної Африки, Близького Сходу та Південно-східної Азії. Про це в ефірі Радіо Хартія розповів Тарас Висоцький, перший заступник міністра аграрної політики та продовольства.

 

«Є певні регіони, які історично імпортозалежні. І вони потребують продовольства з України. Окрім ЄС, це Близький схід, Північна Африка, найбільші покупці – Туреччина і Єгипет. Також Південно-східна Азія: найбільші – Китай, Індія, але й інші країни. І також є великий потенціал: розвивається Субекваторіальна Африка – Нігерія, Ефіопія, Кенія й інші країни. Є можливість збільшувати присутність української аграрної продукції в цих регіонах», — сказав Висоцький.

За його словами, європейський експорт був пріоритетним для українського зерна через більшу маржинальність, тобто прибутковість. Але 6 червня 2025 ЄС скасував пільговий режим, який передбачав вільну торгівлю — без квот та імпортного мита. І нині знову діють обмеження: наприклад, квота для пшениці складає 1 млн тонн, для цукру — 20 тис тонн.

«Повернулися фізичні квоти на продукцію. Їх річний обсяг такий же, як був у 2021. Але, оскільки з червня до кінця року — сім місяців, можливо, ви чули, про 7/12. Наприклад, по цукру порахували сім дванадцятих від 20 тисяч – 11,5 тис. Встановлені такі квоти», — пояснює Висоцький.

Фото: Суспільне

Між українськими виробниками зерна та іншої агропродукції європейські квоти не розподіляються, системи внутрішнього регулювання немає. Діє принцип: перший прийшов – перший отримав, сказав Висоцький. 

«Чи мають ці квоти певне співвідношення в залежності від розміру підприємства? Не мають. Якоїсь додаткової авторизації в ЄС не потрібно. Запроваджений принцип: перший прийшов, перший отримав. Будь-хто їде – малий, середній, великий – перетинає [кордон], робить митне оформлення в межах квоти. Різниці між суб’єктами господарювання в доступі до європейського ринку немає», — стверджує Висоцький.

За його словами, Україна також зараз працює над доступом до нових ринків для аграріїв.

«Держава веде декілька треків. Проводить перемовини щодо фіксації умов вільної торгівлі з країнами цих регіонів. Наприклад, було підписано вільну торгівлю нещодавно з ОАЕ, великим торговельним хабом у регіоні», — сказав Висоцький.

Дивіться запис розмови в ефірі Радіо Хартія

Радіо-дайджест

Ми можемо надсилати вам листи, коли у нас виходять щось новеньке.
Залишайте пошту - а далі діло за нами, свиснемо, якщо щось.